Nipid kuidas suurendada säästumäära elukvaliteeti muutmata - MyFinancier

Nipid kuidas suurendada säästumäära elukvaliteeti muutmata

Autor: Kadri Mäsak, MyFinancier tegevjuht

Kui me tahame saavutada majanduslikku rikkust, siis me peame kulutama vähem kui me teenime. Samas sõnal „säästmine“ on eesti keeles millegipärast selline negatiivne foon, nagu see tähendaks, et edaspidi ei tohi endale enam midagi lubada. Üksnes vee ja leiva peal elamine ei olegi pikalt võimalik. 

Majanduslik rikkus aga ei saabu üleöö, selleks on vaja kujundada õige elustiil, mille puhul inimene ka naudib teekonda, kus ta teenib rohkem kui kulutab. Järelikult on aeg säästmisele anda uus tähendus.

Raamatus „Aktsiatega rikkaks ja vabaks“ on toodud üks seisukoht: „Säästmine muudab luksuse kättesaadavaks. Samas ei tee tarbimine sind alati õnnelikumaks.“ Autorid on nende lausetega tabanud naelapea pihta. 

Selleks, et jätkusuutlikult säästa tuleb targalt tarbida ning kasutada säästunippe, mis ei vähenda inimese elukvaliteeti nii palju, et see oleks liiga valus, et seda püsivalt teha. 

Siin on sulle 10 nippi, kuidas säästumäära suurendada nii, et sa ei peaks elukvaliteedis olulisi järelandmisi tegema:

  1. Palgatõusu järgselt püüa hoida teadlikult kinni senisest elustiilist ja kulutada mitte rohkem kui seni, lisateenistuse saad siis 100% säästudesse suunata ning säästumäär suureneb läbi selle;
  2. Jäta ostmata lotopiletid – tõenäosus võita on suhteliselt olematu. Kui oled varem lotopileteid ostnud, siis kanna see raha edaspidi säästukontole ja veel parem investeerimiskontole ja oled igal juhul võitnud;
  3. Püüa emotsiooniostude vältimiseks küsida endalt “kas ma eile vajasin ka seda asja või mulle ainult hetkel tundub, et mul on seda vaja?”.
  4. Proovi poes enne ostu riideid ja jalanõusid – nii me välistame olukorra, kus me tegelikult ei saagi või ei soovi ostetud asja kanda, sest ta lihtsalt ei istu.
  5. Osta neutraalseid rõivaid, siis sobivad riided omavahel paremini kokku, me ei vaja nii suurt valikut ning need rõivad ei lähe ka nii kiirelt moest;
  6. Osta vajalikke hooajalisi kaupu madalhooajal. Näiteks ujumisriided ja päikeseprillid sügistalvel, talvemüts hiliskevadel jne. Nii on sul ujumisriided suviseks puhkuseks siiski olemas, kuid oled nende eest maksnud võib-olla lausa poole vähem.
  7. Vaata kord aastas üle telekommunikatsioonifirmade teenuspakkumised. Kas on võimalik vahetada teenuspakkumist odavama pakkumise vastu, teenuse sisu ja kvaliteeti samaks jättes? Soovitavalt lisa see teenuspakettide ülevaatus ka endale kalendrisse regulaarseks iga-aastaseks tegevuseks;
  8. Kord aastas tee suurem kodune inventuur ning pane müüki kõik ebavajalik, kanna teenitud lisaraha säästu- või investeerimiskontole;
  9. Enne ostu tasub küsida endalt, kas see asi või teenus teeb mind tegelikult õnnelikumaks. Enamik emotsioonioste ei muuda meid õnnelikumaks, jätame nad kuhugi vedelema ning oma kiires elutempos liigume kiirelt edasi ja vajame võib-olla jälle varsti mingit järgmist „õnne püüdluse otsingut“.
  10. Tee endale ostunimekiri (nt Keep äppi), kus saad lisada vaid asjad, mida tõeliselt vajad. Ostle vaid selle nimekirja põhiselt, vähemalt summast X alates ja X väärtus pane kohe alguses paika. Kas selleks on 10 eurot või 100 eurot tuleneb juba sinu võimalustest ja soovidest. Nii jäävad ostmata mittevajalikud asjad. Hea kui nimekiri oleks prioriteetide järjekorda pandud. See aitab vältida mittevajalikke kulutusi suurtes summades ning samas nimekirja alusel on siiski tore ka ostelda.

Aga siiski kõige tähtsam on olla teadlik enda rahalisest olukorrast ning enda senisest finantskäitumisest ning majandusliku rikkuse suurusest ja selle kujunemisest. Selle kõigega saame abiks olla MyFinancieriga sulle juba täna, loo konto SIIN.

MyFinancieriga saame pakkuda sulle meelerahu, et sinu rahaasjades ei valitseks segadus. Soovime olla sinu abimehed sinu majandusliku turvatunde saavutamisel.

NIPP

Jaga ka sõpradele, kellel võiks sellest artiklist kasu olla. Aitäh!

Cookie Consent with Real Cookie Banner