HEA EELARVE VÕLUD JA OLEMUS - MyFinancier

HEA EELARVE VÕLUD JA OLEMUS

Kadri Mäsak, MyFinancier tegevjuht

HEA EELARVE ei ole lihtsalt rodu numbreid, vaid inimese isiklik rahaline plaan, mis väljendab eelarve omaniku tegelikku olukorda, võimalusi ja valikuid.

Miks peaks endale eelarve koostama ja seda jälgima

Hea eelarve koostamine ja jälgimine annab võimaluse:

  1. teadvustada kust ja millal tekivad tulud ning kulud, inimene õpib tundma enda finantskäitumist (sh ka enda nõrkusi ja tugevusi rahaga ringi käies);
  2. sõnastada enda eelarve koostamise põhjus ehk seada eesmärk, kuhu suunas soovitakse liikuda;
  3. teadvustada millise kiirusega on võimalik eesmärgini jõuda ja avastada nüansse kuidas kiiremini kohale jõuda;
  4. haarata kontroll enda rahaasjade üle;
  5. astuda samm sammult lähemale oma unistustele tehes teadlikke valikuid.

    MÜÜDID, mis ei vasta tõele ja NIPID hea eelarve koostamiseks ning jälgimiseks

    • Eelarve pidamine on neile, kelle sissetulek on säästmiseks piisavalt suur

    VALE! Mida väiksemad on inimese tulud, seda täpsemini peab see inimene teadma millal tulud tekivad ja millele ta selle kulutab, kas tal jätkub vahendeid ikka kõigeks vajalikuks ja milliseid teadlikke valikuid ta peab selleks tegema. Lisaks võib hea eelarve aidata tekitada headel kuudel säästupuhvri (seda ka väiksema sissetuleku puhul) ja sellest tulenevat kindlustunnet vajavad kõik, aga eriti inimesed, kellel on väiksem sissetulek. Eelarve koostamisel mõtleb inimene läbi oma tulud ja kulud ning võimalikud viisid esimesi tõsta ning teisi langetada.

    Hea nipp tulude tõstmiseks on järgneva harjutuse läbi tegemine: võta paber ja kirjuta üles 5 asja, kuidas Sul oleks võimalik lisatulu teenida (alates naabri laste hoidmisest kuni enda ettevõttega alustamiseni).

    Teisi kulude kokkuhoiu ja tulude kasvatamise nippe leiad SIIT.

      

    • Eelarve järgi elamine tähendab normaalse ja õnneliku elu piiramist igal sammul

    EI, hea eelarve on oma peremehe abimees eesmärkide poole liikumisel, kindlasti mitte normaalse elu piiraja. Hea eelarve väljendab tema peremehe teadlikke otsuseid ja valikuid (nt soetada mõistlikkuse ja võimaluste piires spordivarustust, kuid hoida kokku muult meelelahutuselt).

    Parim nipp piirava stressi vältimiseks on planeerida enda eelarvesse sisse pisike nn kuluraha (aga endiselt nii, et tulud kokku kataks kulusid), mis ongi ettenägematuteks emotsioonikulude katteks, nii ei tunne seda suurt stressi, et iga sent on loetud ja sellest kõrvale kaldumine tähendab läbikukkumist.

    NB! Samuti on vajalik eelarvesse sisse planeerida säästumaht, et iga kuu jääks mingi osa säästupuhvri suurendamiseks (või paremal juhul investeerimiseks) ning see säästuosa võiks olla suurem kui kuluraha osakaal tuludest.

    LISANIPP: tuleb valida endale saavutatavad eesmärgid, ebareaalsed sihid tekitavad lisapingeid, tuleb tunnetada ära see piir, mis paneb ennast pingutama, samas ei muutu ülemäära stressi tekitavaks.

      

    • Eelarve jälgimine on tüütu ning aeganõudev

    EI OLE, tänapäevaste töövahenditega ei ole eelarve pidamine aeganõudev (kasuta automaatseid eelarve järgmise rakendusi nagu MyFinancier, tšekid ja ruuduline paber või Exceli tabel tekitavad stressi). Inimese enda poolt tehtud hea eelarve kutsub kasutama, sest eelarvet tehes on paika pandud kindlad eesmärgid endale, on tekitatud siht, mis tekitab hasarti, kas saadi hakkama. Mida reaalsem ja isiklikum on eelarve, seda suurem on tõenäosus, et inimene suudab ka eelarvest kinni pidada, mis omakorda annab palju jõudu jätkamiseks. 

    EELARVE

    ÄRA UNUSTA

    Hea eelarve aitab oma peremeest igapäevaselt (üksnes eelarve koostamine ei aita veel sihile) ja selleks, et protsess ei oleks aeganõudev, tüütu ja koormav, vaid eesmärke püüdev ning inspireeriv on vaja kasutada kaasaegseid tööriistu.

    Cookie Consent with Real Cookie Banner