RAHAASJAD KONTROLLI ALLA!
Autor: Kadri, MyFinancier tegevjuht
Rahaasjade haldamine tundub raske?
Paljud algajad püüavad kuuldud ja loetud nõuandeid jälgida mingi periood, aga siis tuleb “elu peale” ja unustatakse nad sootuks. Sest ei omata täit ülevaadet enda senisest finantskäitumisest ja seetõttu ei osata valida just endale sobivaid tarkuseteri. Katsetatakse kõiki kuuldut järjest või lausa kõiki korraga. Seejärel muutub elu nii kibedaks, et lüüakse käega.
Raske on üleöö hakata treenima võrdselt tippsportlasega või minna üle ülirangele dieedile, arvestamata oma seniseid toitumisharjumusi ja söögitegemisoskuseid. Iga inimese kogemused, oskused, vaated, võimekus ning soovid siin elus on erinevad. Kui me neid ei tunnista, neisse hetkeks ei süüvi ja püüame hakata kellekski teiseks päeva pealt, siis võib see protsess olla kas väga raske või enamikel juhul juba ette hukule määratud.
Võib olla mitmeid põhjuseid miks ei omata ülevaadet oma senisest finantskäitumisest:
- ei julgeta tõele näkku vaadata („hirmul on suured silmad!“);
- ei ole olnud aega;
- eeldatakse, et selleks on vaja kõrgemat majanduslikku haridust;
- ei ole olnud head tööriista selleks, jms.
Aga tegelikult enda senise finantskäitumise analüüsimine ei ole midagi ületamatut keerulist ja selleks ei ole vaja meeletult aega ega kõrgemat majandusharidust, sest enamiku inimeste rahakoti sisu ei ole üldse nii keerulise struktuuriga, et selle analüüsimine tavainimesele ülejõu käiks.
Rahatarkuse omandamise alustala
Rahatarkuse reegel number 1: tee selgeks enda rahaline olukord täna ja õpi tundma enda senist finantskäitumist!
Kuidas?
Tee läbi samm-sammult järgmistes punktides kirjeldatu:
- Võta ette vähemalt paari viimase aasta tulud-kulud;
- Kaardista enda jaoks kuude kaupa tulude-kulude vahe, jälgi dünaamikat ja hooajalist kõikumist;
- Kaardista peamised tulu- ja kuluallikad ja püüa teha seda neutraalselt ja hinnangute vabalt;
- Kaardista suurimad tulude ja kulude kõikumised ning seo põhjustega (näiteks: järelmaksuga teise televiisori ostmine – kulude igakuine kasvamine; laupäeva õhtuti naabrite lapse hoidmine – kuiste tulude kasvamine ja võib olla ka kuiste kulude vähenemine, kui muidu samal ajal kulutati meelelahutusele);
- Kirjuta välja sammud või mõjutegurid, mis on aidanud kaasa Sinu tulude kasvule;
- Kirjuta välja sammud või mõjutegurid, mis on viinud Sinu kulude kasvule;
- Kirjuta välja sammud või mõjutegurid, mis on viinud Sinu kulude kokkuhoiule;
- Millistest kulude kasvu mõjutanud teguritest või sammudest Sa suudad reaalselt tuleviku heaks lõplikult loobuda, nii et sinu elukvaliteet oluliselt ei kannataks – tõmba nad maha ja jäta nendega viisakalt hüvasti!
- Kirjuta välja korratavad sammud või mõjutegurid, mis on tulude ja kulude vahet ehk netotulu juba kasvatanud ja saavad ka tulevikus Sind aidata veel parema rahalise olukorrani.
Nüüd tead täpselt mis seisus Sa täna oled ja millised on Sinu peamised komistuskivid.
Järgmiseks sammuks: kiida ennast! Oled jõudnud esimese verstapostini ja see polnudki nii keeruline.
Näidiseks siinkohal MyFinancier rakenduse tulu/kulu analüüsi graafik, kuhu on kiirelt peale visandatud olulisemad tegurid, mis on perekond Tamme iga-päevaseid rahavooge mõjutanud.
Kaasake kogu pere
Kui esialgu analüüsid läbi vaid enda paari aasta tulud ja kulud, siis soovitan järgmiseks võtta ette kogu pere rahaasjad ja teha eelnevalt loetletud sammud uuesti läbi kogu pere andmetega. Kui 1 pereliikmetest kogub ja teine kulutab, siis summa-summaarum ilmselt pole väga positiivne. Kuid kõige hullem on olukord, kus ei omata ka ülevaadet.
Seejärel arutage perega, mida uut teada saite ning õppisite. Kui teie lapsed on juba väikelapse east väljas, siis kaasake ka lapsed, kasvõi kuulajarolli, sest nii õpivad lapsedki, et rahast rääkimine ja rahaasjadega tegelemine on igapäeva elu osa ning see annab paremad eelduseks ka neile tulevikus oma rahaasju korras hoida. Olgem head eeskujud!
Veel rahatarkuse nippe
- Nimekiri sammudest või mõjuteguritest, mis on aidanud tulusid suurendada tuleks riputada kodus nähtavale kohale, et aeg-ajalt silm neist juhtumisi üle käiks ning tuletaks end meelde ja suurendaks tõenäosust, et need sammud korduks ja muutuks rutiini osaks;
- Korra kuus vaata läbi oma tulud ja kulud ning jälgi kas tehtud järeldused on hakanud vilja kandma ning tee argumenteeritud järeldusi (reaalselt andmeid analüüsimata “hinnangute” andmine pärsib edu saavutamist, olgu need hinnangud siis negatiivsed või positiivsed);
- Kui numbrid näitavad kasvõi väiksematki muutust paremuse poole, siis kiida ennast!
Kui omatakse juba ülevaadet enda senisest finantskäitumisest ja rahalisest olukorrast, siis siit edasi on juba paljud koolitused, raamatud ja podcastid väga kasulikud, sest oskate neid nüüd jälgida enda vaatenurgast.
Sinu või Sinu pere rahalised eesmärgid
Siit edasi saab juba enda pikemaajalisi rahalisi eesmärke seadma hakata. Kindlasti tuleb oma eesmärgid ajastada. Jaota oma eesmärgid ka väiksemateks alameesmärkideks ning juuruta oma igapäeva rutiini järg-järgult uusi rahatarkuseid (säästmisnippe, lisatulu teenimisvõimalusi, passiivse tulu tekitamisi).
Kõike korraga võib olla raske muuta ja kõigile äkiline lähenemine ei sobi ja ei peagi sobima, kuid on ka neid kellele järsud kannapöörded sobivad. Iga inimene tunneb ennast ise ikka kõige paremini, kui muudes valdkondades on järsud muutused ja karmid kannapöörded edu toonud, siis ilmselt on see nii ka rahaasjade muutmisega. Kui järsud muutused on rasked, siis ka rahaasjades tasub pikaajalise eesmärgi nimel tegutseda tasa ja targu, kuid järjekindlalt! Oluline on, et terve tee eesmärkideni ei oleks vaid raske ja vastumeelne.
Rahaasjadega tegelemine saab olla väga mõnus ajaviide, kui selleks on valitud just konkreetsele inimesele sobiv lähenemine.
Tee endale MyFinancier kasutajakonto ja veendu kui lihtne ja kiire rahaasjade haldamine võib olla.