Investeerimise nõuanded noortele - MyFinancier

Investeerimise nõuanded noortele

Autor: Aldo Mäsak, MyFinancieri CPO

Üks tuttav küsis täna minult küsimuse „Mis oleksid minu nõuanded noorele iseendale, kes alustab enda rahaasjade haldamisega?“. Esimene refleks oli koheselt noorele iseendale soovitada võimalikult vara investeerimisega alustamist. Mida varem pihta hakkad, seda rohkem jõuab liitintress enda maagiat korda saata. Siis aga hakkasin natukene sügavamalt mõtlema ning jõudsin järgmiste mõteteni.

Kust saada raha investeerimiseks?

Noorele inimesele võib ju investeerimist soovitada, kuid reaalsus on see, et juhul kui sa just kuldlusikas suus pole sündinud, siis ilmselt pole sul elutee alguses kuigi palju kapitali võimalik investeerimiseks välja võluda. Seetõttu esimese asjana soovitaksin noorel iseendal keskenduda eelkõige enda kapitali tekitamise võimekuse suurendamisele.

Noorel inimesel on kaks väga suurt vara ning eelist ülejäänud tööjõuturu ees – aeg ning energia. Lapsevanemad peavad hommikuti tegelema enda laste kooli ja lasteaeda saatmise ning õhtuti ära toomisega, tervele perele söögivalmistamise, terve majapidamise korras hoidmise ja muude oluliste, kuid aega ning energiat nõudvate tegevustega. 

Alles enda iseseisvat elu alustav noor saab aga kulutada selle aja ja energia iseenda arendamise peale. Oluline on muidugi ka meelt lahutada ja noorusest rõõmu tunda, kuid ära unusta samal ajal ka õppimist ning uute oskuste omandamist.

Uute teadmiste ja oskuste omandamine

Lisaks tavaharidusele on tänapäeval ülilihtne ning soodne võtta erinevaid veebikursusi. Kui huvitab IT, siis võta üle veebi programmeerimise kursusi. Kui huvitab rohkem kunstisuund, siis võta joonistamise või disainikursusi. Igaüks saab leida midagi, mis just talle sobib. 

Tähtis on selle juures aga see, et teadmiste omandamise kõrvalt hakkaksid neid koheselt ka praktikas rakendama, sest ilma rakendamiseta ei muutu teadmised oskusteks. 

Seega kui võtad IT-kursuse, siis hakka kõrvalt arendama ka enda appi, rakendust või kodulehte, kui õpid joonistamist või disaini, siis hakka kohe ka enda portfooliot looma. Kui endal head IT- või kunstiprojekti mõtet pähe ei tule, siis pane internetti üles, et oled nõus tegema tasuta tööd. 

Pärast seda kui oled midagi asjalikku tasuta ehitanud, joonistanud või disaininud on sul mida järgmine kord ette näidata ning järgmiste tööde eest on tellijad juba nõus maksma. Kui raha hakkab lõpuks sisse tulema, siis suuna nendest järjepidevalt osa investeeringuteks. Lisaks pea meeles, et rikkuse tekitamiseks tuleb elada alla oma võimete ehk siis kui raha hakkab rohkem sisse tulema kui enne, siis selle asemel, et kohe tõsta ka samas proportsioonis enda kulutuste taset suuna lisasissetulek parem investeeringuteks. 

Palgatööga rikkaks

Sisuliselt on kõik ülirikkad inimesed enda vara tekitanud läbi ettevõtluse, mitte palgatööl käimisega. Samas ei sobi kohe noorelt ettevõtjaks hakkamine päris igaühele ning kui vanasti tähendas palgatöö tegemine pelgalt normaalselt äraelamise võimaldamist, siis nüüd on ettevõtlikul inimesel võimalik palju korda saata ja varakult finantsvabadust nautima hakata ka palgatööl karjääri tehes 

Tööjõupuudus on juba pikalt olnud Eestis suureks probleemiks, kuid veel suuremaks probleemiks on kujunemas töökate ning taibukate töökäte puudus. Mitte kunagi pole olnud lihtsam initsiatiivi ning taiplikkust üles näidates liikuda edasi ametiredelil ning saada rohkem palka. Kui tööandja seisab valiku ees, kas suurendada tõeliselt heal töötajal palka näiteks 15% või alustada uue töötaja otsinguid, siis langetatakse enamasti valik esimese variandi kasuks. Lisaks motiveerivad paljud tööandjad tublimaid töötajaid ka atraktiivsete optsiooniprogrammidega.

Lisaks võimalusele karjääri teha pakub palgatöö ka muid häid lisaboonuseid – üheks on näiteks eraisikuna laenuvõimekuse tekitamine. Kui on soov endale päris oma kodu soetada, siis saab korraliku palga ettenäitamisega pangast hea intressi ja väikese sissemaksega kodulaenu, mis võimaldab suunata enda säästud kodu väljaostmise asemel investeeringutesse. 

Investeerimine

Peale investeerimisega varakult pihta hakkamise, on üks asi veel mida ma kindlasti nooremale iseendale soovitaksin. Nimelt ajahorisondi peale mõtlemine.

Kui investeerida eesmärgiga pensionieaks raha kogumine, siis võib tõepoolest võtta rohkem riske noorena ja investeerida riskantsematesse varadesse, mis tagavad pikas perspektiivis parema tootluse. Kui aga on investeerimise eesmärgiks kindlustada endale 5 aasta pärast võimekus soetada enda unistuste kodu, siis tasub investeerida riskikartlikumalt ja hoiduda kõige riskantsematest varaklassidest.

Meie hakkasime abikaasaga raha koguma ning investeerima enne 2008 aasta majanduskriisi. Kuna meie eesmärk oli koguda enda kodu ostmiseks ning sisustamiseks piisavalt suur algkapital ning see kasutada ära ca 5 aasta perspektiivis, siis ei suunanud me enda investeeringuid mitte aktsiaturgudele, vaid hoiustesse ja võlakirjadesse, mis toona pakkusid kinnisvaraga võrreldavat tootlust. 

Oleks me enda raha börsile pannud, siis oleks meil 2010 aastal enda unistuste kodu ostmata jäänud. Alles peale kodu soetamist asusime investeerima pikaajalise perspektiiviga ning siis tõusis ka meie riskitaluvuse tase.

Enne investeerima asumist on aga kõigepealt vaja noorel teada saada kust tema rahad tulevad, kuhu kaovad ning milline on tema majanduslik rikkus täna ja selleks on kõige parem abimees just MyFinancier. Loo konto SIIN juba täna.

Kui oma rahaasjadest ülevaade olemas tuleb lugeda vähemalt 3-4 investeerimise valdkonna raamatut ja kuulata valdkonna podcaste, et vältida neid kõige tüüpilisemaid vigu. Tark on õppida teiste vigadest. Kõige paremad õppetunnid saab aga ikkagi praktika käigus, seega alusta investeerimist varakult ning väikeste summadega, siis on õppetundide hinnad kõige väiksemad.

Noortele investeerimisest

Jaga ka sõpradele, kellel võiks sellest artiklist kasu olla. Aitäh!

Cookie Consent with Real Cookie Banner