Rahaasjade haldamise ämbrid ja õppetunnid? - MyFinancier

Rahaasjade haldamise ämbrid ja õppetunnid

Autor: Kadri Mäsak, MyFinancier tegevjuht

Kuidas saada rikkaks?

Sageli soovitakse teada, et mis on see 1 võluvits, mis muudaks inimese koheselt jäädavalt metsikult jõukaks. Kahjuks ei ole sellist ühte võluvitsa olemas. Siiski aga on üks universaalne soovitus, mida võib kõigile julgelt anda – selleks on oma rahaasjade haldamine ja juhtimine. Esiteks tähendab see teada saamist kust rahad tulevad ja kuhu need rahad on seni kadunud ning seejärel on haldamise ja juhtimise eesmärgiks järjepidev rahaasjade ülevaate omamine, jälgimine ja analüüsimine, et saavutada soovitud majanduslik kindlustunne.

Kuidas oma rahaasju hallata ja juhtida?

Eraisiku rahaasjade haldamiseks, jälgimiseks ja juhtimiseks on erinevaid viise. Tänaste täiskasvanute seast enamik aga ei ole koolist saanud kaasa ühtegi juhist kuidas targemini enda rahaasju hallata ja juhtida. Seega väga paljud meist alustavad ja on alustanud rahaasjade haldamisega katse-eksitusmeetodil ning lähtuvalt sellest infost ja soovitustest, mis meieni selleks hetkeks parajasti on jõudnud. Mis tegelikult tähendab, et ilmselt enamik meist on kolistanud sel teekonnal läbi arvestataval hulga nn ämbreid ja saanud omad õppetunnid. Aga iga ämbri kolistamine tähendab omajagu ajakulu ning aeg on raha.

Rahatarkade nipid ja õppetunnid

Otsustasime koondada siia artiklisse rahaasjade haldamise ja juhtimisega seonduvad ämbrid ja õppetunnid inimestelt, kes on aastaid oma rahaasjadega tegelenud. Nad on nende aastatega läbi kolistanud nii mõnedki ämbrid ja saanud oma õppetunnid ja täna on nad valmis jagama oma õppetunde ka Sinuga.

Liisi Kirch (Rahandusministeeriumi rahatarkuse koordinaator):
„Mina jälgisin alguses väga kitsalt toidukulusid, sest mulle tundus, et nagunii ei saa ma palju mõjutada kommunaalkulusid või laenumakseid. See aga ei andnud suurt pilti, ning viis selleni, et sõin igal lõunal suppi, sest see oli kõige odavam. Mingi hetk läksin ka toidukulude jälgimisega natuke liiga üle võlli – jälgisin toiduainete kategooriate kaupa, mis andis väga hea pildi, palju kulub lihale, palju juurikatele jmt, aga võttis hästi palju aega. Tagantjärele on mul hea meel, et ka selle harjutuse läbi olen teinud ning nüüd planeerin seetõttu teadlikumalt rohkem köögivilju meie menüüsse. Ka aitas see kaasa sellele, et tean kui palju ma kokku hoian, kui kasutan poodide kliendikaarte.“

Jekaterina Tint (rahatarkuse treener ja külalislektor):
„Olen enda tuludest ja kuludest ülevaate koostamine tegelenud juba umbes 10 aastat ning selle aja jooksul enamasti eelistanud Excelit. Kunagi alguses üritasin väga detailselt kategooriaid teha, kuni selleni, et juuksuri kulu oli eraldi, samas siis kadus suur pilt kiiresti sellest ära.
Sularahaga toimetamisel, kui ei jäta märki telefonisse, siis hiljem väga raske meenutada, kuhu raha läks.
Õppisin kogemuse pealt, et säästupuhver peaks alati olemas olema, sest elu ikka midagi juhtub, kus vaja suuremat väljaminekut korraks teha. Kui sellist puhvrit ei ole, võib 1 kuu sind päästa krediidikaart, aga hiljem võib asi kalliks maksma minna.“

Eveli Hübner (Naisinvestorite klubi tiimiliige, rahatarkuse koolitaja):
„Oluline on “maksta endale esimesena” ehk panna kõrvale raha kuu alguses ning alles siis allesjäänud rahaga proovida hakkama saada. Algusaastatel tegin pigem vastupidi, et vaatasin kuu lõpus palju raha üle jäi mida säästa.
Jälgi kulusid kõikide kulukategooriates ning hinda, kust tuleb kõige suurem säästuvõit ning kuhu energia suunata. Kas hoida kokku 3 euro kohvidelt 20 eurot kuus või tuleb hoopis suurem võit, kui loobuda kulleriga toodud restorani toidust?“

Kadri Mäsak (MyFinancier tegevjuht ja rahatarkuse ekspert):
„Olen ligikaudu 14 aastat oma pere rahaasju hallanud ning algselt kasutasin selleks Excelit, olin vast suurim Exceli fänn, keda üldse leida võis. Ühel hetkel taipasin, et kulutasin enamiku nn rahaasjadega tegelemiseks ettenähtud aja oma Exceli mudeli parandamisele ja seetõttu rahaasjade analüüsini väga ei jõudnudki. Mu tulemused jäid kärbituks, sest minu ajakasutus oli ebaotstarbekas. Viimased viis aastat on MyFinancier aidanud mind minu rahaasjade haldamisel ja juhtimisel ning nüüd panustan oma aja rahaasjade analüüsile ja juhtimisele ning muutuste mõju näen selgelt oma netovara graafikult.“

Kuidas saada rahatargemaks juba täna?

Lõpetuseks soovitame Sul mõelda, et milliseid neist ämbritest saaksid Sina vältida või milliseid neist ämbritest hetkel kolistad ning millega tasuks ehk ka nüüdseks hüvasti jätta. Kui see teadmine on enda jaoks välja mõeldud, siis sellest üksi ei piisa, tuleb viia see ka tegudesse ja teha vastavad korrektuurid juba täna. Loodame, et leidsid vähemalt ühe mõtte, mis aitab Sinul homsest alates reaalselt nii aega kui raha kokku hoida ja jõuda kiiremini oma rahaliste eesmärkide täitmiseni. 

MyFinancier poolt saame pakkuda Sulle kõige mugavamat rahaasjade haldamise eesti keelset töövahendit, mis toob Sinu soovil ise pankadest Sinu tulu/kulu andmed rakendusse kokku, grupeerib need andmed ise Sinu eest tulu/kulu gruppidesse ja peale oma ülejäänud varade ja kohustuste platvormile sisestamist kuvab ka Sulle Sinu rikkuse kujunemise ajas. Rahaasjade haldamine pole kunagi olnud nii lihtne, alusta juba täna ja siin!

Rahaasjad
Cookie Consent with Real Cookie Banner