15 RAHATARKUSE NIPPI - MyFinancier
MyFinancier_white_19202_sinine

15 RAHATARKUSE NIPPI

Autor: Kadri, MyFinancier tegevjuht

Viimased 13 aastat olen enda rahaasju teadlikult ja regulaarselt hallanud ning rahatarkust kogunud. Järgnevalt on toodud 15 olulisemat asja, mis mind on aidanud. Ehk on neist abi ka Sulle!

1. Suhtu rahasse positiivselt

Raha on kõigest vahend, mille olemasolu loob valikuid ning turvatunde. Positiivsus loob aluse märgata häid võimalusi rahaliste vahendite juurde tekitamiseks.

2. Käitu rahaasjades ratsionaalselt (mitte emotsionaalselt)

Emotsiooni pealt ostetud tarbekaubad jäävad suurema tõenäosusega kasutamatult tolmu koguma ning emotsionaalsed otsused investeeringute teostamisel lõppevad tihtipeale kahjumiga. 

Ratsionaalselt kalkuleeritud rahaotsused viivad sihile! Suuremate rahaotsuste korral võta appi Excel ja arvesta läbi alternatiiviti võimalikud rahavood ja tee otsus alles seejärel – näiteks kas või milliste järelmaksu tingimustega televiisorit osta.

3. Tee endale säästukonto

Kanna säästukontole oma vaba raha/säästud ning tavakontole tagasi kanna raha vaid vajadusel. Nii ei sügele raha liigselt tavakontol, ega kutsu sind kulutama. Võib teha palgapäeva järgselt lausa püsimakse säästukontole, jättes tavakontole vaid vajalikeks kuisteks kuludeks vastava summa.

4. Haara rahaasjade üle kontroll, lõpeta kulgemine

Lihtne on vooluga kaasa minna, aga suure tõenäosusega nii just kõrgele ei lenda. Haara ise rahaasjade üle kontroll (tee selgeks enda tulude/kulude suurus ning netovara muutuse põhjused)! Hakka oma rahaasju ise järjepidevalt juhtima. Näiteks pane endale meeldetuletus küsida korra aastas hea töö eest ka väärilist palgatõusu.

5. Hari ennast, enda pereliikmed ja sõbrad rahatargaks

Koos on oluliselt lihtsam rahaasjade üle kontrolli saada ja ka investeeringute portfelli kasvatada. Kutsu partner või sõber kaasa rahatarkuse konverentsile või koolitusele. Ja lastele osta järjekordse plastmassist lelu asemel hoopis rahatarkuse raamat sünnipäevakingiks või jõuluks.

6. Julge küsida finantsnõu

Küsija suu pihta ei lööda! Esiteks vaata läbi oma tutvusringkond (ka sotsiaalmeedias) ja vaata, kes oskaks vastata Sinu küsimustele ja palu abi! Kuid alati võib kirjutada mõnele finantsgurule, leida vastajaid spetsiifilistest Facebook gruppidest (nt Finantsvabaduse või Naisinvestorite Facebook grupist) või lausa osta finantskonsultatsiooni teenust tunni-kahe jagu (võib olla parim investeering iseendasse). 

Samas alati tasub vaadata, kas sellel inimesel, kelle käest nõu küsida/saada, on ikka olemas vastav teadmistepagas ning enda reaalsed kogemused ja kas see nõu, mis ta annab tundub loogiline ja ühtib sellega, mis varem loetud/õpitud. Kui midagi tundub liiga hea, et olla tõsi, siis tasub olla ettevaatlik!

7. Kontrolli üle enda püsimaksekorraldused ja -lepingud

Kas Sa kasutad ja vajad neist ikka kõike? Näiteks spordiklubide liikmetasud või ajakirjade/ajalehtede tellimused, kui Sa reaalselt spordiklubisse ei jõua ja ajanappuse tõttu loed uudiseid vaid mobiilist. Kas Sinu telefoni ja internetipaketi annab äkki soodsama vastu vahetada?

8. Pane enda aeg ja potentsiaal maksimaalselt teenima

Vii end kurssi enda eriala inimeste keskmise sissetulekuga sinu tegevuspiirkonnas (näiteks siin). Võrdle enda sissetulekuga. Kas on aeg küsida palgatõusu? 

Kas Sul on veel oskuseid, mille abil oleks võimalik lisa teenida? Näiteks õhtune lastehoidmine, tõlketeenuse osutamine, teksti toimetamise teenuse pakkumine, jms.

9. Enne ostu sooritamist küsi endalt “Kas ma tegelikult vajan seda?”

Kui hetkekski tekib kahtlus, siis ilmselt saad ka ilma selle ostu sooritamiseta hakkama. Ja isegi kui ostad selle kauba, siis vähemalt teadlikult oled endale midagi erilist lubanud ja oskad seda ehk rohkem nautida.

E-poodidest ostes tehes jäta kaup võimalusel mõneks hetkeks ostukorvi ja otsusta kas tõesti ikka vajad seda!

10. Arvesta kauba/teenuse hind tagasi Sinu töötundideks

Me oleme kulutanud enda väärtuslikust elust mingi ajaperioodi, et teenida mingi ühiku raha ja vahetame selle hiljem ostetava kauba ja teenuse vastu. Enne ostu sooritamist tasub teha tagurpidi arvestus ja mõelda, kui palju tehtud tööd/meie aega peame tehingus kauba eest välja käima. Kas endiselt tundub hind mõistlik?

11. Julge avalikult rääkida kui otsid võimalusi lisa teenida

Olgu selleks siis uus töökoht või lisateenimise/investeerimise võimalused. Tagasihoidlikkus ei ole alati voorus! Äkki mõnel sõbral/tuttaval on just Sulle midagi pakkuda, aga teda hoiab tagasi teadmatus või samuti tagasihoidlikkus.

12. Võta osa rahatarkuse- ja/või investeerimisüritustest ja koolitustest

Asenda osa senisest meelelahutusest rahatarkuse ja investeerimist käsitletavate üritustega. Leiab ka tasuta üritusi või koolitusi (vt näiteks LHV või SEB seminare). Üritustelt on hea võimalus leida endale ka uusi tuttavaid, kes samuti soovivad rahatargaks saada ja meelsasti arutavad oma vabast ajast Sinuga enda teadmisi ning jagavad oma seniseid kogemusi.

13. Julge rääkida rahast

Rahast saab rääkida ka neutraalselt! Detailide rohkus on alati rääkija otsustada.

Ümbritse end inimestega, kes on rahatargad ja kelle jaoks rahateemadel rääkimine pole tabu. Koos on aga lihtsam edasi liikuda, üksteist toetada ning julgustada, vajadusel rahaotsuseid arutada.

14. Ela alla oma võimaluste

Ära kuluta üksnes seetõttu, et saad seda hetkel endale lubada! Kui Sul on sääste või sajab sülle ootamatu pärandus, siis ära lase enda elustiilil seda ära hävitada! Pangakontol seisev raha võib tekitada lisaahvatlusi kulutamiseks. Uuri pigem kuidas on võimalik panna raha lisa teenima!

Äkki soovid endale midagi head lubada üksnes seetõttu, et end premeerida suure töö eest ja tööd teed selleks, et oleks võimalik endale kõike lubada?

15. Vaata üle oma transpordikulud

Kas auto omamine on Sinu puhul vajalik või pigem luksus? Kui vajalik iga-päeva käikudeks, siis vaata üle autoga seonduvad kulud – äkki on majanduslikult optimaalsem omada veidi uuemat autot, millel on väiksemad kütuse- ja hoolduskulud? 

Või hoopis tuleks oma tutt-uus auto vahetada välja paar aastat vanema sõiduki vastu, mille maksumus on väiksem, kuid mille hooldus- ning kütusekulud on samad või isegi väiksemad? Või on soodsam teha need üksikud käigud, kuhu jala või ühistranspordiga ei saa, hoopis taksoga?

Kui mõni eelnev punkt kõnetas Sind, siis pane kohe plaan paika ja asu tegema oma elus vastavaid muudatusi! Kõige olulisem on, et uued harjumused muutuksid osakeseks Sinu elust järjepidevalt. 

Kui Sul on mugavad tööriistad, vastavad meeldetuletused kalendris ning Sind ümbritsevad inimesed, kellega saad seda kõike jagada, siis võib rahaasjadega tegelemisest saada Sinu uus meeldiv ajaviide, mis aitab täitsa kõik su unistused 😊 

Tee endale MyFinancier veebirakendusse kasutajakonto ja liitu kontot tehes ka meie rahatarkuse kuukirjaga ning veendu, et rahaasjade haldamine saab olla kiire, lihtne ja turvaline. Nii oled kursis ka parimate rahatarkuse nippidega ja samuti tuletame Sulle igakuiselt meelde kui on aeg oma rahaasjad üle vaadata.

Cookie Consent with Real Cookie Banner