24 rahatarkust ja säästunippi jõulukuuks
Autor: Kadri Mäsak, MyFinancier tegevjuht
Jõulukuu on alanud. Selleks, et saaksime jõule ja aastavahetust veelgi suurema südamerahuga nautida oleme pannud kirja 24 rahatarkust ja säästunippi just selleks perioodiks. Kas poleks tore seekord uuele aastale nii vastu minna, et rahaasjad oleks endiselt korras?
Nipid kuidas jõulukuu rahatargemalt mööda saata:
1. Alustuseks selgita välja millised on Sinu rahalised võimalused selle aasta jõulukuludeks, tekita seejärel temaatilised eelarve mahud (näiteks kulud päkapikkudele, jõulukinkidele, jõulukaunistustele, jõuluõhtusöögile, aastavahetusele, jms).
2. Tee endale nimekiri kõigist vajalikest kuludest – mõtle mis on hädavajalikud ning mis vajalik ja millest ehk loobuda.
3. Ära kasuta jõulukinkide ostmiseks järelmakse ega laene.
4. Analüüsi ka eelmiste aastate jõulukuu kulusid. Kuhu raha tegelikult kulus?
5. Planeeri jõulukuu söömaaegade menüü täpselt ette. Lepi ka külalistega kokku, kes mida kaasa toob ning tee toidupoes sisseoste koostatud nimekirja alusel. Äkki suudad sokutada mõne jõulujoogi või -snäki soovi hoopis jõuluvanale saadetavasse kingisoovi listi?
6. On ette teada, et jõulude ajal kulub kõigil rohkem raha kui tavakuudel. Mõtle välja kust mujalt on jõulukuul võimalik erakorraliselt kokku hoida. Äkki hoopis mõned hädavajalikud asjad lisada jällegi kingisoovi listi?
7. Ei tasu kaotada pead sooduspakkumiste keskel, osta ainult seda, mida planeerisid osta.
8. Päkapiku üllatusteks sobivad ka järelturult ostetud mängukomplektid (nt legod), millest osade kaupa päkapikk saab sussi sisse viia üllatusi ja jõuluõhtuks on lapsel terve komplekt koos.
9. Suuremas pereringis tasub kaaluda tõsiselt loosipakke kokkulepitud summade raames.
10. Kingisoovid kirja, et jõuluõhtu lõpuks ei istuks hunniku ebavajalike asjade otsas
11. Kingi ka ise inimestele asju, mida nad tõesti vajavad ning millest on kasu. Näiteks häid rahatarkuse ja investeerimise teemalisi raamatuid ja koolitusi.
12. Tee ise kingitusi. Äkki on aeg õmblusmasin kapist välja tuua või meisterdada kingiks jõulupärgi või -ehteid?
13. Meisterda ise kinkekaart, kus kingid oma aega. Näiteks lapsehoidjana või koristamisel abilisena.
14. Meisterda ise koos lastega jõulukaardid ja kinkekotid (ideid ja juhendeid internetist rohkem kui küll).
15. Kokka ise jõulukinke – nt õunamoos kaneeliga, pakike kuivatatud puu- või juurvilju, kuivatatud taimeteepakid, glasuuritud piparkoogid – nende kinkide eelis on see, et ilmselt miski neist ei lähe raisku, ega jää kuskile seisma.
16. Väldi viimase hetke kingituste ostmist, nii stressis olles on lihtne kaotada pea ja teha mõttetuid suuri kulutusi.
17. Leia internetist parima hinna ja kvaliteediga tooted kinkideks. Põhjalik eeltöö võimaldab säästa oluliselt raha.
18. E-poest tellides püüa valida kohti, kust saad hea hinnaga mitmeid kinke ühest kohast, nii saad kokku hoida veidi transpordikulult.
19. Mitte kõigile ei pea kinke tegema, vaata oma list üle ja äkki on mõistlik asendada mõni kink sugulasele hoopis ilusa jõulukaardi ja pikema südamest tuleva kirjaga.
20. Kodu ehtimisel ole loov, väga vahva on koos perega ise meisterdada akendele ja kuusele jõulukaunistusi, nii on nad ka palju südamelähedased kõigile ja lisaks olete saanud veeta meisterdades koos palju kvaliteetaega ning tulemust vaadates alati meenub see koos ühine tore aeg.
21. Sugulaste ja sõprade peredele tasub kaaluda grupikinke ja perepeale tehtavaid kinke.
22. Kas sul seisab kuskil panipaigas midagi täiesti uut ja seni veel kasutamatut? Äkki on võimalik see kellelegi jõuluks kinkida, kes sellest rohkem kasu saaks?
23. Leia jõuluperioodi tasuta jõuluüritusi (nt jõululaadad, jõulukontserdid jms), mida koos pere, sõprade või sugulastega külastada, mis asendaks näiteks kulukat ühissöömaaega. Äkki mõni jõulumatk metsaradadel koos talvise piknikuga või ühine uisuplatsi külastus või hoopis kelgutamine?
24. Hoia meeles, et kingi puhul on alati oluline meeles pidamise mõte, mitte väärtus.
Nüüd vaata uuesti oma kulutuste list üle ja mõtle milliste ülalolevate nippide abil hakkad kulusid kokku tõmbama.
MyFinancier pakub Sulle suurepärast töövahendit oma eelmiste aastate jõulukuu kulude analüüsimiseks, eelarve tegemiseks ning eelarves püsimise jälgimiseks.
Lisaks kuni 20. detsembrini on võimalik osta meilt jõuluvana kingikotti kinkekaarte, mis võimaldab kingituse saajal 3 kuud nautida tasuta MyFinancieri põhipaketi raames automatiseeritud rahaasjade haldamist. Lase meil automaatselt uuendada Sinu sõbra tulu/kulu analüüsi, hoida kokku Sinu sõbra aega ja raha. Kinkekaardi hind on 19 eurot ja kinkekaardi soovist kirjuta meile märksõnaga KINKEKAART SIIA.
Jaga ka sõpradele, kellel võiks sellest artiklist kasu olla. Aitäh!