Kui suur on Sinu isiklik inflatsioon? - MyFinancier

Kui suur on Sinu isiklik inflatsioon?

Autor: Kadri Mäsak, MyFinancieri CEO

Inflatsioon näitab kui palju vähem kaupu ja teenuseid saab osta ühe euro eest võrreldes mingi varasema perioodiga ehk raha odavnemist vaadeldaval perioodil. Inflatsiooni korral ei ole kasvanud vaid teatud üksikute toodete ja teenuste hinnad, vaid hinnatõus on laiaulatuslik.

Raha väärtuse languse arvestamisel antakse toodete ja teenuste hinnamuutustele erinev kaal, olenevalt sellest kui palju inimestel neile raha kulub. Samas erinevatel majapidamistel on erinevad tarbimisharjumused ja kulude suurus. Seetõttu on asjakohane arvestada lisaks välja enda või oma pere tegelik inflatsioon.

Kuidas enda isiklikku inflatsiooni arvestada?

Üldises plaanis kasutatakse tarbijahinnaindeksit inflatsiooni mõõtmiseks. Sisuliselt näitab tarbijahinnaindeksi protsentuaalne muutus kui palju on ostukorvi väärtus muutunud võrdlusaluse perioodiga võrreldes. Seega täpseks isikliku inflatsiooni arvestuseks võiksime võtta näiteks eelmise aasta novembri kuu enda kaupade ja teenuste hinnad ning kogused ja leida ostukorvi maksumuse, määrata see baashinnaks ja seejärel leida selle aasta novembri kuu sama ostukorvi maksumuse ja arvestada välja kui palju ostukorvi koguväärtus on aastaga muutunud.

Kui me elame stabiilset elustiili ja erakorralisi kulusid pole endale väga palju viimaste aastate jooksul lubanud, siis ligikaudse hinnangu isikliku inflatsioonile saaksime ka kätte kui arvestaksime kui palju meie kulud on kasvanud näiteks aastaga või kuuga. Nii saame ka juba edasi vaadelda millise kulugrupi kulud on samade mahtude juures enim kasvanud. 

Tasub ka mõelda, et kas on võimalik leida nendes kulugruppides kokkuhoiu kohti tarbitavatelt kogustelt ja mahtudelt või vahetada mõni tänase kauba või teenusepakkuja odavama alternatiivi vastu.

Kui on olnud viimastel perioodidel ka erakorralisi kulusid, nagu maja ehitamine või kodu sisustamine, siis lihtsalt tasub see kulugrupp arvestusest välja jätta ja tegeleda võrreldavate kulugruppide võrdlemisega erinevatel perioodidel.

MyFinancieri abiga on võimalik mõne klikiga teada enda erinevate perioodide kogukulud ning leida ka nende perioodide säästumäärad. Lisaks soovitame kindlasti analüüsida kuidas on ajas muutunud säästumäär – kas olete suutnud säästumäära hoida endisel tasemel, vaatamata kiirele inflatsioonile?

Näide enda isikliku inflatsioonimäära ning säästumäära muutumise kohta on toodud järgmises tabelis:

 

 

 

 

 

Keskmine kuine
kulu

 

 

2021 a.

2022 a.

Muutus

Toit

612

674

10.1%

Üür, kommunaal- ja sideteenused

340

382

12.4%

Vaba aeg, meelelahutus, reisimine

78

97

24.4%

Majapidamine

96

103

7.0%

Transport

248

284

14.5%

Rõivad

84

87

3.6%

Haridus, tervishoid, ilu

243

263

8.1%

Lapsed

342

328

-4.0%

Finantsteenused (intressikulud jms)

243

295

21.4%

Muud kulud

94

75

-20.2%

Kulud kokku

2 380

2 588

 

Inflatsioonimäär

 

8.7%

 

 

 

 

 

Tulud kokku

2 854

3 256

 

Netotulu

474

668

Säästumäär

16.6%

20.5%Kuidas saame mõjutada enda isiklikku inflatsiooni?

Isiklikku inflatsiooni saab tuua allapoole kui tarbida vähem tooteid ja teenuseid, mille hind kasvab kõige kiiremini. Selleks on olnud hetkel näiteks energia valdkond. Saame näiteks tarbida vähem energiat keerates toasooja paar kraadi allapoole, vahetada välja auto, mis tarbib arutult palju kütust või eelistada üldse ühistransporti. Saame ka valida kaupu ja teenuseid, mille tootmine ning pakkumine on seotud väiksema energiakuluga. Millisest kulugrupist ja kui palju uute valikute tegemine võimaldaks meil enda kogukulusid vähendada saame analüüsida meie enda või oma pere tulu/kulu analüüsist.

Head nipid säästmisvõimaluste kohta leiad meie järgmistest blogipostitustest:

Nüüd on viimane aeg arvestada välja enda või oma pere inflatsioon viimasel aastal võrreldes eelnenud aastaga ning võtta vähemalt osaliselt inflatsiooni juhtimine iseenda kätesse.

Isiklik inflatsioon

Jaga ka sõpradele, kellel võiks sellest artiklist kasu olla. Aitäh!

Cookie Consent with Real Cookie Banner